Aktualności

TEATR MÓJ WIDZĘ… – rozmowy z aktorkami i aktorami

Cykl TEATR MÓJ WIDZĘ… – Kinga Ilgner rozmawia z Anną Seniuk, Małgorzatą Kożuchowską, Gabrielą Muskałą, Janem Englertem, Jerzym Radziwiłowiczem, Marcinem Hycnarem. Pyta swoich gości o ich artystyczną drogę, pracę na scenie, osobliwości zawodu aktorskiego i postrzeganie teatru.

Cykl rozmów o teatrze zrealizowany został w ramach projektu „Kultura otwarta”→. Jego pomysłodawczynią jest aktorka Teatru Narodowego Kinga Ilgner→. Partnerem projektu jest Teatr Narodowy. 

TEATR MÓJ WIDZĘ… – rozmowa z Anną Seniuk

Anna Seniuk→, aktorka Teatru Narodowego

„W człowieku zawsze była taka atawistyczna chęć przeniesienia się do innego świata, do świata marzeń i relacji. W teatrze możemy marzyć. (…) Nie chodzi przecież tylko o to, żeby grać jak najwięcej, grać największe role, ale o to, z jakimi ludźmi się obcuje, z jakimi ludźmi się gra, z jakimi osobowościami, z jakimi autorytetami. (…) Jeżeli aktor wszystko wie, to powinien pożegnać się ze sceną. Najfajniejszy jest moment poszukiwania, drążenia w materii. Dobrze by było, gdyby ta materia była dobrą literaturą, bo bez literatury nie ma teatru”.

TEATR MÓJ WIDZĘ… – rozmowa z Małgorzatą Kożuchowską

Małgorzata Kożuchowska→, aktorka Teatru Narodowego

„Praca nad sobą to jest podstawa, nieuciekanie przed wysiłkiem. Jeżeli za długo ulegamy temu, co nam przychodzi łatwo, to w pewnym momencie przestajemy się rozwijać. Jak przestajemy się rozwijać, to zaczynamy się cofać. Nie możemy bać się wyzwań, musimy szukać takich rzeczy, które sprawiają nam trudność i które nie będą przyjemne. Ciekawe jest to, że po tylu latach doświadczeń i po tylu latach pracy z różnymi reżyserami w różnym repertuarze, cały czas odkrywasz coś, czego nie potrafisz. To jest dla mnie niesamowite”.

TEATR MÓJ WIDZĘ… – rozmowa z Gabrielą Muskałą

Gabriela Muskała→, aktorka Teatru Narodowego

„Daję siebie moim postaciom. Kiedy reżyseruję, również zagłębiam się w projekt i relacje postaci. Nie sposób oderwać tego od życia. Sztuka jest kreacją, jest jakimś opowiedzeniem o pewnej rzeczywistości, o ludziach – poprzez nasze doświadczenie. Aktor przenosi pięćdziesiąt procent siebie do postaci, którą gra.  (…) Sukcesem jest taka sztuka, o której widz chce dalej rozmawiać – o tym, co w niej zobaczył; o lustrach, w których się przejrzał, o tym, czy zgadza się z tym, co opowiadamy, czy też nie”. 

TEATR MÓJ WIDZĘ… – rozmowa z Janem Englertem

Jan Englert →, aktor i dyrektor artystyczny Teatru Narodowego

„Jak wiemy, łatwiej i szlachetniej się żyje, jeśli znajdziemy balans między braniem i dawaniem. Nie można tylko brać i nie można tylko dawać. W tym zawodzie znalezienie tego kompromisu jest bardzo trudne. Bardzo lubię, kiedy publiczność mnie inspiruje. Miarą naszej twórczości teatralnej nie jest to, co wysyłamy do widowni, tylko ten odcinek fali zwrotnej – on jest miarą tego, czy jesteśmy twórcami, czy nie. I nie jest zależny tylko od nas. Przecież na tym polega frajda teatru, że w teatrze widz jest współtwórcą”. 

TEATR MÓJ WIDZĘ… – rozmowa z Jerzym Radziwiłowiczem

Jerzy Radziwiłowicz→, aktor Teatru Narodowego

„Aktorstwo to jest zajęcie, które wymaga pewnej odporności psychicznej, pewnej skorupy, a jednocześnie ważna jest w tym wrażliwość, czyli kryje w sobie dwie sprzeczne cechy. (…) Nie miałem konkretnych marzeń na temat tego, z kim chcę pracować i gdzie. W tym zawodzie wiele znaczy przypadek, szczęśliwy traf. Ja to szczęście miałem. Zostałem w Starym Teatrze w Krakowie, najlepszym w tamtym czasie miejscu w Polsce, na 26 lat. Pracowałem z Jarockim, Swinarskim, Wajdą, potem dołączył Grzegorzewski, dołączył Lupa”.

TEATR MÓJ WIDZĘ… – rozmowa z Marcinem Hycnarem

Marcin Hycnar→, w latach 2006–2016 aktor Teatru Narodowego, od 2020 roku dyrektor Teatru im. Stefana Jaracza w Łodzi
 

„Jeśli jest jakaś przeszkoda, to ja ją traktuję jak wyzwanie, a nie jak balast, który mnie przytłacza i sprawia, że nie mogę ruszyć z miejsca. Tak też postrzegam tremę przed występem, czy przed premierą – dla mnie była to zawsze mobilizująca ekscytacja. Trema mnie nie obezwładniała, nie paraliżowała. Jeśli coś zrobiłem najlepiej, jak umiałem i jeśli się w tym spalam emocjonalnie i intelektualnie, to teraz stoję przed momentem, w którym będę mógł się skonfrontować z publicznością”. 


Pomysł i prowadzenie: Kinga Ilgner
Realizacja wideo: Tomasz Ostrowski productions
Scenariusz: Maciej Szajkowski
Muzyka: Jan Hrynkiewicz
Grafika: Paweł Sky
Produkcja: Patryk Wasążnik, Kinga Ilgner, Stowarzyszenie Sztuki Etnicznej „Transetnika” w Warszawie w ramach projektu TEATR MÓJ WIDZĘ...
Koordynator: Patryk Wasążnik

Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury 
Partner projektu: Teatr Narodowy 

  • Repertuar styczeń – marzec

    Anna Grycewicz (Astrolog) w FAUŚCIE Johanna Wolfganga Goethego w reżyserii Wojciecha Farugi. Fot. Marta Ankiersztejn / Archiwum Artystyczne Teatru Narodowego

    W lutym premiera familijnego spektaklu Piekło – Niebo Marii Wojtyszko w reżyserii Jakuba Krofty, ponadto wśród wielu tytułów: Faust, Opowieści Lasku Wiedeńskiego i Feblik.




  • TEATR DLA SENIORÓW I STUDENTÓW

    Bilety w cenie od 30 do 50 zł – wiele propozycji w repertuarach od stycznia do marca. Na jeden dokument uprawniający do zniżki przysługują dwa bilety w cenach promocyjnych.

  • Vouchery do Teatru Narodowego

    Długoterminowe vouchery do Teatru Narodowego to doskonały podarunek. Są dostępne online oraz w kasach Teatru. 

  • Księgarnia internetowa Teatru Narodowego

    W ofercie publikacje poświęcone dziejom teatru i jego twórcom oraz plakaty. Wiele propozycji wydawniczych w bardzo atrakcyjnych cenach!

  • Recenzje po premierze INNYCH ROZKOSZY

    „Jacek Głomb tym wysmakowanym spektaklem raz jeszcze dowodzi, że ma do Pilcha rękę”, „przedstawienie na wskroś uniwersalne” – piszą krytycy.

  • Ekscesy i ból istnienia | premiera INNYCH ROZKOSZY

    Nieugaszone pożądania, ekstrawagancje, ekscesy i dopadający nas, od czasu do czasu, bólu istnienia. Mistrzowska proza Pilcha w scenicznej interpretacji Jacka Głomba.

  • Prowokacja z przytupem. Rozmowa z Jackiem Głombem

    Jacek Głomb inscenizuje Inne rozkosze Pilcha. „Ten tekst jest niepoprawny politycznie – mówi reżyser – nie ma w nim żadnej poprawności, jest za to prowokacja z przytupem”. 

  • Jan Englert – 60 lat na scenie!

    Jubilatowi życzymy kolejnych wspaniałych artystycznych wyzwań i nieustającej wiary w teatr! Zachęcamy do obejrzenia materiału wideo.

     

  • Edukacja w Teatrze Narodowym

    Edukacja w Teatrze Narodowym – wycieczka po teatrze  „Scena nie jedna”. Fot. Marta Ankiersztejn / Archiwum Artystyczne Teatru Narodowego

    Edukacja w Teatrze Narodowym: lekcje teatralne, KLASA TN – projekt realizowany w partnerstwie ze szkołami podstawowymi i średnimi. 

  • Andrzej Łapicki – wspomnienie w stulecie urodzin aktora

    11 listopada wspominamy Andrzeja Łapickiego, legendarnego aktora Teatru Narodowego, rektora warszawskiej Akademii Teatralnej i prezesa ZASP-u, w stulecie jego urodzin.  

  • Rozmowa z Julią Holewińską i Wojciechem Farugą

    Przed premierą Fausta: „Ten dramat boleśnie nakłuwa ludzką kondycję” – mówi reżyser, Wojciech Faruga. „Opowiadamy o przemocy i rozpadzie świata” – podkreśla Julia Holewińska, dramaturżka. 

  • Współczesna odyseja | premiera FAUSTA

    Indywidualne doświadczanie świata, podróż przez historię współczesną i archiwa naszej pamięci – Faust Goethego w reżyserii Wojciecha Farugi i dramaturgii Julii Holewińskiej.

  • Anna Seniuk – 60 lat na scenie!

    Świętujemy 60-lecie debiutu Anny Seniuk! Zachęcamy do obejrzenia materiału wideo, który przygotowaliśmy z okazji jubileuszu wspaniałej artystki.

  • Premiery sezonu 2024/2025

    Światowa klasyka i polska współczesność! Sezon 2024/2025 w Teatrze Narodowym oprze się na tych dwóch przeciwległych filarach. 

  • Mariusz Benoit z Nagrodą im. Aleksandra Zelwerowicza!

    Mariusz Benoit został uhonorwany Nagrodą im. Aleksandra Zelwerowicza za rolę Estragona w Czekając na Godota w reżyserii Piotra Cieplaka. Serdecznie gratulujemy!

  • Maryla Zielińska z Nagrodą Komitetu Nauk o Sztuce PAN

    Maryla Zielińska za książkę To. Biografia Jerzego Grzegorzewskiego otrzymała Nagrodę Komitetu Nauk o Sztuce PAN. Autorce składamy serdeczne gratulacje! 

  • PCHŁA SZACHRAJKA – 250 spektakl!

    Pchła Szachrajka będzie łobuzować na scenie po raz 250! 1 grudnia 2024 zagramy jubileuszowy spektakl na podstawie utworu Jana Brzechwy w reżyserii Anny Seniuk.

  • Piotr Cieplak z Nagrodą im. Cypriana Kamila Norwida

    Piotr Cieplak za reżyserię Czekając na Godota został uhonorowany Nagrodą im. Cypriana Kamila Norwida. Serdecznie gratulujemy!

  • Teatr Narodowy w ankiecie miesięcznika TEATR

    W podsumowaniu miesięcznika „Teatr” Najlepszy, najlepsza, najlepsi w sezonie 2023/2024 zostały wymienione spektakle oraz twórczynie i twórcy Teatru Narodowego.

  • Czas ekstremalny | premiera FEBLIKA

    Rzeczywistość realna i magiczna zarazem, dojrzewanie w dusznej wspólnocie, pojemny świat metafory. Feblik – premiera odbyła się 14 czerwca.

  • Widzieć jaśniej. Rozmowa z Leną Frankiewicz

    Reżyserka pracuje nad Feblikiem. „Młodość jest zawsze «bardziej», widzi jaśniej – podkreśla. – Główna bohaterka, dojrzewająca Mania potrafi bezpardonowo obnażyć obłudę świata”.

  • 85. rocznica urodzin Jerzego Grzegorzewskiego

    29 czerwca przypada 85. rocznica urodzin Jerzego Grzegorzewskiego (1939–2005) – wizjonera teatru, reżysera, dyrektora Teatru Narodowego w latach 1997–2003.

  • Adam Hanuszkiewicz – 100. rocznica urodzin

    16 czerwca 2024 minęła setna rocznica urodzin Adama Hanuszkiewicza (1924–2011) – aktora, reżysera, dyrektora Teatru Narodowego, twórcy legendarnej inscenizacji Balladyny.

  • „KLASA TN. Pierwszy dzwonek” – finał 3. edycji projektu!

    Odbyły się pokazy wieńczące 3. edycję projektu „KLASA TN. Pierwszy dzwonek” z udziałem uczennic i uczniów SP nr 75 im. Marii Konopnickiej w Warszawie.

    .

  • „KLASA TN. Drugi dzwonek” – finał 3. edycji projektu!

    Za nami finał 3. edycji projektu „KLASA TN. Drugi dzwonek” z udziałem uczennic i uczniów LXIV LO im. Stanisława Ignacego Witkiewicza „Witkacego”.

  • 100. rocznica urodzin Kazimierza Dejmka

    Reżyser, dyrektor Teatru Narodowego, twórca historycznej inscenizacji Dziadów, wybitna osobistość świata teatru – 17 maja 2024 mija 100. rocznica urodzin Kazimierza Dejmka. 

  • Maryla Zielińska laureatką Nagrody PTBT!

    Maryla Zielińska laureatką Nagrody Polskiego Towarzystwa Badań Teatralnych za To. Biografię Jerzego Grzegorzewskiego, książkę wydaną przez Teatr Narodowy. Serdecznie gratulujemy! 

  • Trzytomowa publikacja o Jerzym Grzegorzewskim

    Publikacja o Jerzym Grzegorzewskim dostępna w naszej księgani internetowej. Przedstawiamy dźwiekowy zapis spotkania poświęconego wydawnictwu.

  • Jerzy Radziwiłowicz z Nagrodą im. Tadeusza Boya-Żeleńskiego

    Jerzy Radziwiłowicz został uhonorowany Nagrodą im. Tadeusza Boya-Żeleńskiego za kreacje aktorskie na deskach Teatru Narodowego. Serdecznie gratulujemy!

  • Skaliste wybrzeża | premiera GRY SNÓW

    Wędrówka przez życie i rozpoznanie dzisiejszego losu – premiera Gry snów Strindberga w reżyserii Sławomira Narlocha odbyła się 13 kwietnia.

  • PODRÓŻ | rozmowa ze Sławomirem Narlochem

    „Podążając za everymanem, chcemy odnaleźć sensy tej nieprzewidywalnej moralitetowej wędrówki” – mówi Sławomir Narloch, reżyser Gry snów. 

  • Ewa Wiśniewska – 60 lat na scenie!

    Ewa Wiśniewska obchodzi jubileusz 60-lecia pracy artystycznej. Wybitna aktorka została uhonorowana Złotym Medalem Zasłużony Kulturze – Gloria Artis. Gratulujemy!

  • DUSZYCZKA – wspomnienie

    30 stycznia 2024 minęło 20 lat od premiery Duszyczki Różewicza w reżyserii Jerzego Grzegorzewskiego. Zapraszamy do obejrzenia filmowego zapisu wspomnień!

  • SZTUKA ROZMOWY. Podcast Teatru Narodowego

    Jak buduje się artystyczne relacje? Rozmowy z aktorkami i aktorami Teatru Narodowego. Zapraszamy do słuchania!

  • Heroizm trwania | premiera CZEKAJĄC NA GODOTA

    Trwanie – uparte i heroiczne. Premiera Czekając na Godota Samuela Becketta w reżyserii Piotra Cieplaka odbyła się 9 grudnia na Scenie Studio. 

  • Rozmowa z Piotrem Cieplakiem

    „Wszystko, co człowiek może zrobić – złorzecząc, przeklinając, wściekając się, to jednak… czekać” – mówi Piotr Cieplak o pracy nad Czekając na Godota Becketta. 

  • PCHŁA SZACHRAJKA – 10 lat od premiery!

    6 grudnia 2023 mija 10 lat od premiery Pchły Szachrajki Jana Brzechwy w reżyserii Anny Seniuk! Zapraszamy do obejrzenia materiału o tym wyjątkowym, łobuzerskim spektaklu.


  • Stawiany na pomnikach i przed sądem

    Fredro. Rok Jubileuszowy w reżyserii Jana Englerta – premiera odbyła się 1 grudnia. W roku 2023 świętowaliśmy 230 rocznicę urodzin komediopisarza.

  • WYKŁADY OTWARTE Teatru Narodowego online (audio)

    Wykłady Teatru Narodowego online dotyczące badań nad twórczością wielkich osobowości polskiej kultury.

  • Spektakle Teatru Narodowego online

    Telewizyjne wersje spektakli dostępne online: Kosmos i Miłość na Krymie w reż. Jerzego Jarockiego, Śluby panieńskie i Udręka życia w reż. Jana Englerta, Daily Soup w reż. Małgorzaty Bogajewskiej.

  • Cykl POECI POLSCY online #kulturabezbarier

    Polska poezja w interpretacji Aktorów Teatru Narodowego – artystyczno-edukacyjny cykl POECI POLSCY #kulturabezbarier.

  • TEATR MÓJ WIDZĘ... – rozmowy z aktorkami i aktorami

    Kinga Ilgner rozmawia z: Anną Seniuk, Małgorzatą Kożuchowską, Gabrielą Muskałą, Janem Englertem, Jerzym Radziwiłowiczem, Marcinem Hycnarem. Partnerem cyklu jest Teatr Narodowy.

  • Cykl AKTORZY/SENIORZY

    AKTORZY/SENIORZY to filmowy cykl Leny Frankiewicz, na który składają się rozmowy o teatrze z seniorkami i seniorami zawodu aktorskiego. Teatr Narodowy jest partnerem projektu.

     

  • Teatr Narodowy w Google Cultural Institute

    Wystawę o burzliwych dziejach Narodowej Sceny można oglądać w sieci. Wystawa „250 lat Teatru Narodowego” w Google Cultural Institute.

Korzystając z serwisu internetowego Teatru Narodowego, akceptujesz zasady Polityki prywatności oraz wyrażasz zgodę na używanie plików cookies. Plik cookie możesz zablokować za pomocą opcji dostępnych w przeglądarce internetowej. Aby dowiedzieć się więcej na temat cookies, kliknij tutaj.

Poniżej możesz dostosować ustawienia dotyczące plików cookies:

  Zezwól na przechowywanie danych reklamowych.

  Zezwól na przechowywanie danych użytkownika.

  Zezwól na personalizację reklam.

  Zezwól na przechowywanie danych analitycznych.